Forklift Kiralama İşi

Forklift Kiralama İşi Nasıl Yapılır?

Her firma, bazı işlerin yapılması için insan gücü dışındaki makinelere ihtiyaç duyar. Makine yardımıyla halledilen en önemli işler arasında taşıma ve sevkiyat işlemleri bulunuyor. Taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için en sık kullanılan araçlardan biri forklifttir. Forklift, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesini sağlayan teknolojik bir taşıma aracıdır. Günümüzde çok sayıda şirket ve fabrika tarafından kullanılan bu makinenin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu araçlara da yeni özellikler eklenmiş ve araç günümüzdeki kullanışlı halini almıştır.

Forklift Nedir?

Taşıma işlemlerinde kullanılan bir araç olan forklift, birçok insanın hayatını kolaylaştıran bir araçtır. En basit tanımı ile forklift taşınamayacak kadar ağır yüklerin taşınmasını ve sevkıyatını üstlenen araçlara verilen addır. Zamandan ve iş gücünden tasarruf etmeyi sağlayan bu araçlar, taşıma işlemlerinde sık sık kullanılmaktadır. Pek çok marka tarafından üretimi yapılan forkliftlerin farklı çeşitleri de bulunuyor.

Forklift
Forklift

Forklift Ne İşe Yarar?

Forklift, taşıma işlemlerinde kullanılan bir araçtır ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu araçlara yeni yeni özellikler eklenmiştir. Forkliftin ilk kullanımı aslında 1800’lü yıllara dayanıyor. Birinci Dünya Savaşı esnasında silah taşımak, mühimmat dağıtımı yapmak ve silahlara mermi yüklemek amacıyla forkliftler kullanılmıştır. Bu tarihlerden itibaren bu araçlara yeni özellikler eklenmiş ve daha kullanışlı hale getirilmiştir. 1950 senesinde bu araçlara manevra yapabilme özelliği eklenmiştir ve bu özellik forkliftler için oldukça önemlidir.

Yıllar geçtikçe sürekli kendini yenileyen bu araçlara 2000 yılında bir yakıt hücresi eklenmiştir. Bu noktadan sonra yakıt sorunu olmayan, manevra yapabilen ve taşıma işlerini pratik bir şekilde halledebilen araçlar ortaya çıkmıştır. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe bu makinelerde gelişmeye ve değişmeye devam edecektir.

Forklift Kullanım Alanları

Forklift 1800’ lü yıllardan beri kullanılan bir araçtır. Bu sebeple de çok sayıda kurum, kuruluş, fabrika ve hatta savaş zamanlarında ordular ve ülke yönetimleri tarafından kullanılmıştır. Taşıma ve sevkiyat işlemlerinin aranan cihazlarından biri olan bu makinenin kulllanım alanı çok geniştir. Küçük ve büyük her şirket zaman zaman forklift kullanımına ihtiyaç duyar. Bünyesinde bulunan malları sevk etmek, mağazayı bir yerden bir yere taşımak bu makineyi kullanmak için uygun olan durumlardır. Yapımarketler ve depolar da forkliftleri en sık kullanan işletmeler arasında bulunuyor. Ürünlerin yerleştirilmesi için bu makineyi kullanmak bu işletmelerin işini fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Forklift Kullanım Alanı
Forklift Kullanım Alanı

Forklift Markası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşıma işlemlerinde kullanılan forkliftlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Hal böyle olunca piyasada çok sayıda forklift türü ve markası bulunmaktadır. Önemli olan ise yapacağınız işe en uygun olan forklifti seçmektir. Uygun bir araç kullanmak mümkün olan en yüksek verimi almanızı sağlar. Türkiye’ de ve Dünya’da en çok bilinen forklift markalarından biri Toyota’dır. Toyota’nın arkasından gelen bir diğer başarılı marka da Linde olarak biliniyor. Nacco, Komatsu, Crown, Nissan gibi diğer markalarda başarılı forklift markaları arasında bulunuyor. Marka seçimi yapmadan önce yapılması gereken ilk şey alacağınız makinenin özelliklerine karar vermektir. Bu noktada da yapacağınız işleme uygun bir araç seçimi yapmanız önem arz ediyor.

Forklift Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forklift almadan veya kiralamadan önce birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktalardan ilki alacağınız aracın gücüdür. Kullanacağınız alana ve işin büyüklüğüne göre LPG’li, dizel veya akülü araçların arasından işinize en uygun olanı seçmelisiniz. Aynı zamanda aracın rampa çıkma özelliği bulunması ve dönüş kapasitesinin geniş olması da size ayrı bir avantaj sağlar. Makinenizin yük taşıma kapasitesi yapacağınız işe uygun olmalıdır. Buna ek olarak aracı uzun süre çalıştırmayı hedefliyorsanız sağlam ve ikinci bir aküye sahip olan bir makine sizin için daha uygun olacaktır.

Forklift Kiralama Hizmeti ve Avantajları

Forklift satın almak kiralamaya göre çok daha masraflı bir iştir. Ayrıca bu makinelere her zaman ihtiyaç duyulmadığı için satın almaktansa kiralamak daha mantıklı bir harekettir. Kiralama hizmetini adı bilinen bir firmadan almanız önemlidir. Firmamız, yıllardır bu sektörde hizmet veren öncü firmalardan bir tanesidir. Siz de kaliteli bir forklift kiralama hizmeti almak istiyorsanız gönül rahatlığı ile bize başvurabilirsiniz. Önceliğimiz müşteri memnuniyeti olmakla beraber sizin için var gücümüzle çalışıyoruz.