Forklift Kazaları

Forklift Kazaları

Forkliftlerin kullanımı belli bir teknikle gerçekleşmektedir. Bu araçların kullanımında birinci derecede önemli olan konu, sertifikalı ve ehliyetli elemandır. Bu elemanların tecrübeli olması da, gerek taşınan malın zarar görmemesinde olsun, gerekse can güvenliği konusunda olsun, forklift kazaları kategorisinde önemlidir.

Forklift Kazaları

Fazla yük alma, alt kısımda bulunan ve forkliftin kaldırma işlemini kolay bir şekilde yapan tahtanın çürük veya kırılmış olması, istiflemede dengesiz istifleme yapılması, aracı kullanan kişinin acemi olması, acele edilmesi, yükleme aracının yüksekliğinin hesap edilmemesi ve aracın gerekli bakımlarının yapılmaması, forklift kazaları kategorisinde belirleyici neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilinçli Kullanım

Tecrübeli ve sertifikalı olmanın yanı sıra, çok kazanma hırsıyla aracın kapasitesinden fazla yükle çalıştırılması, ciddi kazalara neden olabilir. Fazla yük aldığı zaman araç öne çökebilir. Bu gibi durumlarda dengesiz bir düşüş, can kaybına da neden olabilir. Aracı kullanan kişinin aceleci davranması ve dikkatini dağıtması, taşıma esnasında kazaya neden olabilir.

Forklift Kiralama Hizmeti Sırasında Olabilecek Kazalar

Forklift kazaları kategorisinde, özellikle trafiğin yoğun olduğu noktalarda çalışan kişiler, araç geçişine dikkat etmesi gerekir. İnsanların yoğun olarak geçtiği noktalarda, kiralık forklift çalışmaları esnasında, ciddi kazalar meydana gelebilmektedir. Taşınan ürünün özellikleri de önemlidir. Bu özelliklere göre belli bir istihap haddi vardır. Bu istihap haddinin aşılması, aracın zorlanmasına ve lift yani asansör kısmının bozulmasına neden olur. Arızaların genel nedeni, yük yükleme işlemlerinde araç kapasitesinin üstüne çıkılmasıdır. Forklift kazaları kategorisinde, yükün dengesiz alınması da problemdir. Ölümle sonuçlanan birçok kaza vardır. Bu nedenle gerekli bütün işçi güvenliği prosedürleri uygulanmalıdır. Forklift kazalarında aracı kullanan özellikle geri geri giderken çok dikkatli olmalıdır.

Etrafındaki işçileri mutlaka takip etmelidir. Ayrıca el freninin çekilmemesi de birçok kazaya neden olmaktadır. Forklift kazaları esnasında, aracın boşa çıkıp çarpması, can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Taşıma esnasında, lift kısmındaki yükün dengesiz olması, emniyetli olmaması, aracın devrilmesine veya yakınından geçen insanların üzerine devrilmesine neden olabilir. Kazaların önlenmesinde, dikkatli kullanım, ehliyet, tecrübe, fazla yük yükleme, aracın bakımlı olması, kullanım şartlarının dikkate alınması, iş güvenliği prosedürünün tam olarak yerine getirilmesi, önemli rol oynamaktadır.