Forklift Kazaları

Forklift Kazaları

Forkliftlerin kullanımı belli bir teknikle gerçekleşmektedir. Bu araçların kullanımında birinci derecede önemli olan konu, sertifikalı ve ehliyetli elemandır. Bu elemanların tecrübeli olması da, gerek taşınan malın zarar görmemesinde olsun, gerekse can güvenliği konusunda olsun, forklift kazaları kategorisinde önemlidir.

Forklift Kazaları

Fazla yük alma, alt kısımda bulunan ve forkliftin kaldırma işlemini kolay bir şekilde yapan tahtanın çürük veya kırılmış olması, istiflemede dengesiz istifleme yapılması, aracı kullanan kişinin acemi olması, acele edilmesi, yükleme aracının yüksekliğinin hesap edilmemesi ve aracın gerekli bakımlarının yapılmaması, forklift kazaları kategorisinde belirleyici neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilinçli Kullanım

Tecrübeli ve sertifikalı olmanın yanı sıra, çok kazanma hırsıyla aracın kapasitesinden fazla yükle çalıştırılması, ciddi kazalara neden olabilir. Fazla yük aldığı zaman araç öne çökebilir. Bu gibi durumlarda dengesiz bir düşüş, can kaybına da neden olabilir. Aracı kullanan kişinin aceleci davranması ve dikkatini dağıtması, taşıma esnasında kazaya neden olabilir.

Forklift Kiralama Hizmeti Sırasında Olabilecek Kazalar

Forklift kazaları kategorisinde, özellikle trafiğin yoğun olduğu noktalarda çalışan kişiler, araç geçişine dikkat etmesi gerekir. İnsanların yoğun olarak geçtiği noktalarda, kiralık forklift çalışmaları esnasında, ciddi kazalar meydana gelebilmektedir. Taşınan ürünün özellikleri de önemlidir. Bu özelliklere göre belli bir istihap haddi vardır. Bu istihap haddinin aşılması, aracın zorlanmasına ve lift yani asansör kısmının bozulmasına neden olur. Arızaların genel nedeni, yük yükleme işlemlerinde araç kapasitesinin üstüne çıkılmasıdır. Forklift kazaları kategorisinde, yükün dengesiz alınması da problemdir. Ölümle sonuçlanan birçok kaza vardır. Bu nedenle gerekli bütün işçi güvenliği prosedürleri uygulanmalıdır. Forklift kazalarında aracı kullanan özellikle geri geri giderken çok dikkatli olmalıdır.

Etrafındaki işçileri mutlaka takip etmelidir. Ayrıca el freninin çekilmemesi de birçok kazaya neden olmaktadır. Forklift kazaları esnasında, aracın boşa çıkıp çarpması, can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Taşıma esnasında, lift kısmındaki yükün dengesiz olması, emniyetli olmaması, aracın devrilmesine veya yakınından geçen insanların üzerine devrilmesine neden olabilir. Kazaların önlenmesinde, dikkatli kullanım, ehliyet, tecrübe, fazla yük yükleme, aracın bakımlı olması, kullanım şartlarının dikkate alınması, iş güvenliği prosedürünün tam olarak yerine getirilmesi, önemli rol oynamaktadır.

Forklift Operatörü Nasıl Olunur

Hayatımızı kolaylaştıran araçlar kategorisinde ilk sıraları zorlayan ve hemen hemen bütün sektörlerin özellikle kullanmayı tercih ettiği forklift araçlar, yükleme kategorisinde büyük bir kolaylık sağlamıştır. Onlarca işçinin yapamayacağı işleri saniyeler içerisinde yapan bu araçlar, deneyimli ve ehliyetli forklift sürücüleri tarafından yapılmaktadır. Forklift operatörü olmak için, öncelikle bu işi sevmek gerekir. Bu aracı kullanmayı sevmek, bu işte başarılı olmanın en önemli unsurudur.

Ehliyet Alma İşlemi

Bu araçlara özel olan bu ehliyetler, firmaların karayolları müdürlüğüne ve makine Odasına, kurs açılması için başvuru dilekçesi vermesi ile başlayan bir işlemdir. Bu merciler, Halk Eğitim kursunun açılması için genel bir yazı gönderirler. Halk eğitim merkezleri de bu firmanın isteği doğrultusunda Forklift operatörü kursu açmaktadır. Altmış saatlik kurs sonunda bu araçlara özel ehliyet verilmektedir.

Diğer Bir Seçenek

Diğer bir seçenek ise, bazı ehliyet kurslarının Milli Eğitim Bakanlığından izin alarak Forklift operatörü ehliyet kursu açmalarıdır. Bu kurslara katılarak da bu aracın kullanımı için gerekli belgeleri alabilirsiniz. Vinç ehliyeti de alarak, işinizde daha da yükselebilirsiniz. Forklift operatörü işi, kazançlı bir iş olup, her geçen gün bütün sektörün tercihi olmaya başlamıştır. Kurs süresince sadece Forklift operatörü hizmeti öğretilmemektedir. Aynı zamanda bu araçla meydana gelen kazalar ve problemler, kurs süresince çözüme kavuşturulmaktadır.

Forklift Operatörü Seçiminde Deneyimin Etkisi

           Forklift operatörü için deneyim ve tecrübe de önemli bir konudur. Birinci sınıf çözüm yöntemleriyle, hızlı yükleme işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Pratik yükleme seçenekleriyle bilinen bu araçlarla, çok ağır yüklerin yüklenmesi saniyeler almaktadır. Bu aracı kullanan deneyimli elemanlarımız, kazaya neden olacak taşıma seçenekleri konusunda deneyimlidir. Yükleme işlemlerinde, güncel, etkili ve profesyonel yöntemler öncelikle tercih edilmektedir. Kısa zamanda yüklemeyi bitirmek için fazla yük kaldırmak, arızaya ve ciddi kazalara neden olabilir.

Fazla yük kaldırılmaya çalışıldığı zaman araç öne düşebilir. Bu gibi durumlarda yakınlarda birilerinin olması, can kaybına da neden olabilir. Bu nedenle bu aracı kullanan kişilerin tedbirli olması çok önemlidir. Bu araçları kullanan kişilerin, deneyimli olması ve gerekli sertifikayı almış olması, problemsiz forklift hizmeti için en önemli maddedir.

Forklift Çalışmalarında Dikkat Edilecek Güvenlik Önlemleri

Forklift Çalışmalarında Dikkat Edilecek Güvenlik Önlemleri

Forklift insanların iş yerlerinde işlerini kolaylaştırmak amacı ile kullandıkları iş makineleridir. İnsanlar güvenilir firmalar üzerinden forklift kiralayarak iş yerlerindeki birçok işi kolay bir şekilde yapabilirler. Bu anlamda insanlar İstanbul’un bütün ilçelerinde müşterilerine güven içinde hizmet veren Canbey forklift kiralama firması ile iletişime geçerek uygun fiyatlara haftalık, aylık veya yıllık forklift kiralayabilir.

Canbey Forklift Kiralama Firmasından Forklift Nasıl Kiralanır?

Kişiler firma ile internet üzerinden, whatsapp hattı üzerinden veya işletmenin ana ofisleri üzerinden yetkililer ile yüz yüze görüşerek istedikleri işleri yapabilecek kapasitede kiralık forklift alabilirler. Forklift ile çalışmanın iş yerleri üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Forklift kiralama işlemi sayesinde yükler daha kolay ve hızlı bir şekilde taşınır, iş yerindeki verimlilik artar ve bu sayede iş yeri çalışanları da rahat bir nefes alır.

Bu farklılıklardan yararlanmak için kişiler Canbey Foklift firması ile iletişime geçerek forklift kiralama işlemini gerçekleştirebilirler. Forklift ile çalışmak iş yerinde birçok işin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar ancak forklift ile çalışılırken dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemleri bulunmaktadır. İnsanlar bu güvenlik önlemlerine uymadığı zaman çevresine zarar verebilirler.

Forklift Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kişiler firma üzerinden kiralık forklift alarak işlerini hızlı bir şekilde yapabilir. Ancak işletmelerde kullanılan forkliftlerde bir takım güvenlik önlemleri alınmış olması gerekir. Bu önlemlerden en önemlisi forklifti kullanacak kişinin forklift operatörü sertifikası olması gerekir. Bunun dışında forkliftlerin bakım ve onarım işlemlerinin düzenli aralıklarla yapılmış olması gerekir. Forklift ile çalışma yapılmadan önce forklift için bir güzergah belirlenmeli ve operatör o yol üzerinden çalışmasını yürütmelidir. Ayrıca forklift ile çalışılacak alanda forklift kazalarına neden olacak etmenler üzerinde de çalışma yapılarak kazaya neden olabilecek etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu etmenler arasında en önemlisi taşınacak malzemelerin düzgün bir şekilde istif edilmemiş olmasıdır.

Düzgün istif edilmemiş malzemeler kaldırma işlemi sırasında forklift kazalarına neden oluyor. Bunun dışında operatörün acele bir şekilde forklifti sürmesi, sağına soluna ve geri dönüşlerde arkasını gerektiği gibi kontrol etmemesi gibi nedenler iş yerlerinde forkliftlerden kaynaklanan kazalar arasında yer alır. İnsanlar forklift kiralama işleminde bulunduktan sonra iş yerlerinde bu güvenlik önlemlerini almalıdır.

Forklift Kiralama İşi Nasıl

Forklift Kiralama İşi Nasıl

Canbey forklift kiralama firmasında LPG ile ve elektrik ile çalışan forkliftler bulunmaktadır. Bu forkliftlerin bakımları firma yetkilileri tarafından belli sürelerde yapılıyor. Bu sayede forklift kiralama işleminde herhangi bir sorun yaşanmıyor. Kişiler siparişlerini site üzerinden verir ve kişiye 1 gün içinde dönüş yapılıyor. İnsanlar internet üzerinden firmaya ödeme yaparak haftalık veya aylık olarak forklift kiralayabilir. Ayrıca kişiler detaylı bilgi almak için ve forklift kiralama işi nasıl konularında site yetkililerinden detaylı bilgi alabilir. Bu anlamda firma yetkilileri kendileri ile iletişime geçen müşterilerle ayrıntılı olarak ilgileniyor.

Canbey Forklift Firmasından Forklift Hizmetleri

İnsan gücü ile yapılan birçok iş forklift makineleri ile daha kolay bir şekilde yapılır. Üstelik forkliftler sayesinde onlarca insanın kolaylıkla kaldıramayacağı yükler çok kolay bir şekilde bir yerden başka bir yere taşınabilir. Forkliftlerin insan yaşamına girmesinden itibaren birçok alanda işler kolaylaşmıştır. Forkliftler depolama, araç yükleme, sanayi ortamlarında, istifleme işinde ve daha birçok alanda kullanılabilir. Bu alanlarda yapılan çalışmalar onlarca kişi ile yapılacakken tek bir makine yardımı ile yapılabilir.

Forklift ile çalışma sayesinde iş gücüne verilen ekonomik giderler ortadan kalkıyor ve işler kısa süre içinde gerçekleşiyor. Bunun dışında dar alanlarda insan gücü ile yapılamayacak olan işler forkliftler sayesinde yapılabilir. İnsanların iş yaşamı için olukça önemli bir yeri olan forklitleri satın almak çok zordur ve iş hayatını bu kadar kolaylaştıran bu makinenin fiyatı oldukça yüksektir. Ancak insanlar Canbey forklift kiralama firması ile iletişime geçerek uygun şartlarda forklift kiralayabilirler. Peki forklift kiralama işi nasıl yapılır?

Forklift Kiralama

İnsanların iş hayatını kolaylaştıran forkliftlerin fiyatının yüksek olmasından dolayı insanlar satın almak yerine forklift kiralama işini tercih ediyor. İnsanlar Canbey forklift kiralama firması ile internet üzerinden veya cep telefonu ile sabit telefonlar üzerinden iletişime geçerek forklit kiralayabilir. Canbey forklift kiralama firması üzerinden forklift kiralama işi nasıl yapılır diye merak edenler firmanın resmi sitesi üzerinden bilgi alabilir. Kişiler site ile iletişime geçerek haftalık veya aylık olarak farklı tonajlardaki forkliftleri kiralayabilir. Firmada 2, 3, ve 4 tonu rahatlıkla kaldırabilen forkliftler bulunuyor.

 

Forklift Çeşitleri

Forkliftin Teknik Özellikleri

Forklift türü iş makineleri yük kaldırma kapasiteleri 1 ile 40 ton arasında değişmektedir genellikle yük kaldırma yükseklikleri 3-4 metredir. Özel amaçla asansör sistemlerinde yapılan değişikliklerle 9 metre yüksekliğe kadar yük kaldırabilirler şişme ve dolgu lastikli olur direksiyon donanımı arka tekerleklere müdahale eder dönme işlemi arka tekerlekler tarafından yapılır.

Forkliftin Özellikleri

 • Asansörü
 • Operatör kabini
 • Fren yağı deposu
 • Asansör kontrol levyeleri
 • Kapasite etiketi
 • Filtresi
 • Soğutma suyu genleşme tankı
 • Radyatörü
 • Hidrolik yağ deposu
 • Çeki demiri
 • Direksiyonu
 • Dizel motoru
 • Yakıt tankı
 • Jeneratörü
 • Akü
 • Tahrik aksi
 • Çatalları
 • Yatırma silindiri
 • Tahrik motoru
 • Tip etiketi
 • Kaldırma silindiri

Forklift çeşitleri

Forkliftler sınıflandırılırken birkaç ölçüte göre değerlendirilir.

 1. Güç kaynağı yönünden

Forkliftler güç kaynağı yönünden dizel benzinli lpg li ve akülü olarak sınıflandırılmaktadır.

 • Dizel forkliftler : dizel motorları ile tahrik edilir kapasiteleri yüksek makinelerde tercih edilir ekonomiktir zararlı egzoz gaz emisyonları ve gürültü nedeniyle açık alanlarda kullanılır lar konteyner taşımacılığında kullanılanların kapasiteleri 40 tona kadar çıkar.

Dizel forkliftin kısımları

 • Çatal
 • Çatal kilitleme vidası
 • Çatal ayar mandalları
 • Ayna
 • Direksiyon
 • Kaldırma zinciri
 • İç sütun
 • Dış sütun
 • Far
 • Rops ( korumalı kabin)
 • Dikiz aynası
 • Ön aydınlatma
 • Operatör koltuğu
 • Kaput
 • Dönüş tekeri
 • Basamak
 • Tahrik tekeri
 • Arka aydınlatma
 • Hava girişi
 • Denge ağırlığı
 • Çamurluk
 • Yatırma silindiri
 • Kaldırma silindiri
 • Benzinli forkliftler : benzin motorları ile tahrik edilirler ekonomik olmamaları sebebiyle son zamanlarda kullanımı oranları azalmıştır.
 • Lpg li forkliftler : benzin motorlarının yakıt sistemlerindeki bazı değişikliklerle sıvılaştırılmış Petrol gazı kullanan motorlarla tahrik edilir kapasiteleri dizel forkliftler e nazaran düşüktür Egzoz gaz emisyonları benzin ve dizel forkliftler e nazaran çok azdır yakıt tankı doldurulması ve değiştirilmesi pratik olmadığından ağır iş koşullarında çalıştırmaları uygun değildir buna karşılık çevreyi az kirletmesi ve ekonomik olması nedeniyle uygulama alanı oldukça fazladır.

Lpg li forkliftin kısımları

 • Asansör tertibatı
 • Akü
 • Operatör kabini
 • Kumanda kolları
 • Soğutma suyu haznesi
 • Soğutucu
 • LPG tankı
 • Radyatör
 • Çeki kancası
 • Hidrolik tankı
 • Dönüş dingili
 • Motor
 • Jeneratör
 • Tahrik dingili
 • Tilt silindiri
 • Çatal
 • Yürüyüş motoru
 • Fren yağı deposu
 • Kaldırma silindiri

Tekerleklerine göre forklift çeşitleri

Katı tekerlekli forkliftler : kapalı alanlarda temiz ve kuru yüzeylerde kullanılmalıdır kalın yüzeylerde kullanılırsa lastikler çabuk aşınırlar.

Hava dolu pnömatik tekerlekli forkliftler : her türlü zeminde en iyi verimi sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.

Reach truck forklift : dar ve sıkışık koridorlarda İstifleme yapmak için en uygun çözümü sunan forkliftlerdir.

Stacher forklift : depo içi ekipmanlar arasında küçük depolar ve dar alanlarda kullanılır.

Küçükçekmece Forklift Kiralama

Forklift Kiralama Nedir, Ne İşe Yaramaktadır?

Forklift, ağır yükleri bir yerden başka bir yere taşıyabilmek için kullanılan ağır araçlardır. Genellikle depolama, stok yapma, istifleme ve inşaat işlemleri için kullanılan forkliftler, sağlam yapısı ve kullanışlı özellikleri ile çok sık tercih edilen bir makinedir. Yapılan işin mahiyetine göre farklı çeşitlerde kullanılabilen bu araçlar, yükleri belli bir süre içinde emniyetli olarak yükleme, kaldırma ve boşaltma becerisine sahiptirler.

Daha Fazla Oku