5 tonluk forklift

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift kiralama konusunda en çok dikkat edilen ayrıntılardan biri de forklift makinesinde profesyonel ve garantili bir şekilde hizmet sunulabilmesi için ehliyet belgesine sahip olunmasıdır. Dolaysıyla bu kaliteli iş makinesinin kusursuz bir şekilde kullanılabilmesi ve müşteri memnuniyeti sağlanabilmesi için öncelikle forklift ehliyetine sahip olunması gerekiyor. Bu kapsamda bireylerin yapması gerekenler oldukça kolaydır. Diğer iş araçlarından farklı olarak bu iş makinelerinin ehliyet belgesinin alınabilmesi için öncelikle yasal çerçevelerde belirtilen kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Forklift Ehliyet Belgesi Alınması İçin Gerekli Şartlar

Forklift kiralama alanında forklift ve benzeri türden iş makinelerini kullananlar ve ehliyet belgesine sahip olmayanlar yasal kapsamda suç teşkil ederler. Bu doğrultusunda bireylerin veya ilgili firmaların cezai işlemlere tabi tutulması söz konusudur. Forklift ehliyet belgesine sahip olunabilmesi için başvuru sahibinin ilk olarak yasal doğrultuda 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bireyin 18 yaşından küçük olması durumunda ehliyet belgesi alması mümkün değildir. Başvuru sahibinin en düşük ilkokul mezunu olması gerekiyor. İlkokul diploma belgesine sahip olmayan başvuru sahipleri forklift ehliyeti alması söz konusu değildir. 41. yasal e bendi maddesince de belirtildiği üzere başvuru yapan bireyin T.C.K maddelerinden mahkumiyeti olmaması gerekiyor. Diğer bir ifade ile sabıka kaydının temiz olması ve yüz kızartıcı suçlar işlememesi gerekiyor. Başvuru sahibinin ruhen, fiziken ve zihinsel olarak herhangi bir engellilik durumu söz konusu olmaması gerekiyor.

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler

Forklift kiralama hizmetinde forklift makinesinde ehliyet belgesi başvurusunda mutlaka belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Bu kapsamda başvuru yapan bireyin 5 adet biometrik fotoğraf, 1 adet diploma belgesi, 1 adet sabıka kaydı belgesi ve 1 adet sağlık raporu hazırlanması gerekiyor. Ayrıca farklı bir ehliyet belgesine sahip olunması durumunda da forklift makinesi ehliyetine başvuru yapılabiliyor. Yani her iki ehliyet belgesi de birarada kullanılmasında yasal kapsamda herhangi bir engellilik durumu bulunmuyor. Ehliyet belgesi için hazırlanan belgelerde ayrıca geçmiş yıllardan farklı olarak artık biometrik türünden resimler hazırlanabiliyor. Bu özelliğe sahip olmayan fotoğrafların ilgili kurum tarafından onaylanması mümkün olmayabiliyor. Bu bakımdan bu ayrıntıya da dikkat edilmesi gerekiyor.

Forklift Ehliyet Belgesi Nereden Alınır?

Forklift kiralama hizmetinden kusursuz bir şekilde faydalanmak istediğinizde öncelikle makine kullanıcısının ehliyet belgesine sahip olup olmadığına mutlaka bakmanız tavsiye edilir. Forklift iş makinesinde ehliyet belgesi iş makinesi ehliyet türleri listesinde yer alıyor. Bu bağlamda pek çok iş makinesi ehliyet belgelerinde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nden İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları tarafından sunulan yönergeler doğrultusunda kurs eğitim hizmetleri sunulan iş makineleri kursları kurumlarınca sunuluyor. Forklift ehliyet belgesi alımında ilgili kurum tarafından belirtilen tüm şartların kusursuz bir şekilde taşınması gerekiyor. Forklift ehliyet belgesi diğer iş makinelerinde sunulan ehliyet belgelerine nazaran alımında daha hassas bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor.

Forklift Ehliyet Belgesi Alınmasında Uyulması Gereken İşlem Basamakları

Forklift kiralama hizmetine geçilmeden önce bu makinenin sorunsuz bir şekilde kullanılması için belirtilen süreçlerde ehliyet belgesine sahip olunması gerekiyor. Bu doğrultusunda ehliyetin alınmasında uyulması gereken işlem basamakları da söz konusudur. Sıra ile giden bu işlem basamaklarında belirtilen tüm kriterlerin harfiyen yerine getirilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda ilk işlem basamağı olarak yukarıda da belirtildiği üzere ilgili belgelerin hazırlanmasıdır. Bu işlemden sonra ikinci basamak olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan Operatörlük Kursuna kayıt yapılmasıdır. Bu işlem ayrıca tercihe göre kurumun web sitesinden de online bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Pek çok kurumsal firmalar bu alanda hizmet sunuyor ve ehliyet belgesi almak isteyen kursiyerler için kendi sitesinden de online olarak başvuru formu sunabiliyorlar. Bu kapsamda kursiyerler evinin konforunda da online ehliyet kursu başvuru formunu doldurabilir. Üçüncü işlem basamağı olarak ehliyet belgesi için hem uygulamalı ve hem de teorik eğitim programlarında yer alınmasıdır.

Forklift Ehliyet Belgesi Kaç Günde Alınır?

Forklift ehliyet belgesi alım süresi ise firmadan firmaya farklılık gösterebiliyor. Ancak pek çok kaliteli ve güvenilir kursiyer firmalarından bu belgenin 10 gün içerisinde alınabiliyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken temel hususlardan biri de, forklift ehliyet belgesi kadar alınan uygulamalı ve teorik eğitimlerin de pekiştirmeli olarak öğrenilmesidir. Çünkü bu eğitimlerin yüksek başarı ile tamamlanmasından sonra ehliyet belgesi alınabiliyor. Ayrıca belge alındıktan sonrasında da bu eğitim programları kapsamda forklift makinesi profesyonel bir şekilde kullanılabilir. Dolaysıyla ehliyet belgesinin alınmasından ziyade eğitim programlarının başarılı olarak öğrenilmesi ve forklift makinesi ile sunulan hizmetlerde de uygulanması hem forklift operatörü açısından ve hem de ilgili forklift kiralama firmasının prestiji açısından önem arz ediyor.

Forklift Ehliyet Belgesinin Sunduğu Avantajlar

Forklift ehliyet belgesi gerek forklift makinesi kiralama firmaları açısından ve gerekse de forklift operatörü açısından pek çok avantajlar sunar. Bu belge ile forklift firmaları makinelerini daha güvenilir ve risk durumu söz konusu olmadan kiralığa sunabiliyor. Bu kapsamda hem daha geniş bir müşteri tabanına sahip olabiliyor ve hem de kaliteli ve garantili hizmet sunmanın mutluluğunu yaşayabiliyor. Operatörler ise daha kolay bir şekilde iş bulabiliyor. Çünkü forklift makinesi kiralama firmaları bu makinelerin kullanımında ilk olarak ehliyet belgesine sahip olunmasını ve gerekli tüm eğitim ve donanımlara sahip olunması kriterini arıyorlar. Bu doğrultuda bireylerin bu şartları taşıması durumunda en kaliteli firmalar ile birlikte uzun yıllar boyunca çalışma fırsatına sahip olabiliyorlar.

Forklift Ehliyet Belgesi Alınması Zorunlu mu?

Forklift ehliyet belgesi alınması yasal kapsamda ve firmalar tarafından da belirtildiği üzere zorunludur. Forflift makinesinin iş sahalarında kullanılabilmesi için bu belgeye sahip olunması zorunludur. Aksi durumda iş makinesinin kullanımı söz konusu değildir. Ehliyet belgesiz olarak kullanıldığı takdirde ilgili forklift firmasının yasal kapsamda cezai işlemlere tabi tutulması söz konusudur. Bu belgenin alımı ayrıca geçmiş dönemlere oranla bugün daha kolay ve daha pratik olabiliyor. Geçmiş dönemlerde daha çok doğrudan ilgili başvuru merkezlerine bireysel olarak gidilmesi ve bu kapsamda zaman kaybı yaşanması söz konusu olabiliyordu.Ancak internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık bu işlem doğrudan online ortam üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Bireyler firmanın sitesinden de başvurusunu yapabiliyor. Sadece uygulamalı ve teorik eğitimlerde birebir iletişim kurulması ve merkezde yer alınması gerekiyor.

Forklift Ehliyet Belgesini Herkes Alabilir mi?

Bu iş makinesi ehliyet belgesini dileyen herkes alamaz. Yukarıda da belirtildiği gibi öncelikle belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması, genel sağlığının yerinde olması, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu alması bu ehliyetin alınabilmesinde en önemli kriterlerdir. Bunun haricinde forklift iş makinesi ehliyet belgesi fiyat tarifeleri ise ilden ile ve firmadan firmaya değişkenlik gösterebiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olan eğitim merkezlerindeki artışlar doğrudan fiyat tarifelerinin yükselmesinde en önemli etkenler arasında yer alıyor. Bu kapsamda taleplerin yoğunluğuna bağlı olarak sektörde ciddi anlamda rekabetlerin de meydana gelmesi söz konusu olmuştur.

En Uygun Fiyata Forklift Ehliyet Belgesi Nasıl Alınabilir?

En uygun fiyat tarifesinden forklift ehliyet belgesi alınabilmesi için ilk olarak internet dünyasından bu konuda detaylı olarak ön araştırmalar gerçekleştirilmelidir. Bu doğrultuda firmalar arasında fiyat tarifesi karşılaştırması yapılabilir. Pek çok firmalar taleplerin yoğun olmasına bağlı olarak fiyat tarifesinde indirimler yapabiliyor. Bu da başvuruyu yapan bireyler açısından ekonomik yönden avantajlar sunabiliyor. Bu konuda firmaların kurumsal web sitesinden de ön bilgiler alınabilir.

5 tonluk forklift kiralama hizmetimizden faydalanmak isteyen firmalar bizi telefonla arayıp bilgi alabilirler.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir